Türk Milleti ve Milleyetçiliği Üzerine Genel Bakış

   Türk Dil Kurumu’nun güncel internet sözlüğüne göre millet; çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus demektir. Milliyetçilik ise; maddi ve manevi açılardan millet ve ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutma anlayışı, ulusçuluk, ulusalcılık, nasyonalizm anlamına gelmektedir. Millet ve milliyetçiliğin tanımlarını yaptık. Peki bunlar sadece tanımlardan mı oluşuyor? Yoksa kelimelerin maddiyatından ziyade maneviyatına mı bakmamız gerekiyor? Bunu yazımızda inceleyeceğiz.

  Millet’in manasına her ne kadar ‘’ırk’’sal bakılsa da aslında ırkla bütünlüğü yok denecek kadar azdır. Türk milleti olarak onlarca asırdır dünyada varlığından söz ettiren, devir kapatıp devir açan, kitaplardan çıkartıldığında tarih namına pek bir şey kalmayan bir millet olduğumuz biliyoruz. Kendimize uydurma masal kitapları, uydurma hikayeler yazmamıza gerek yok çünkü tarihimiz tam anlamıyla bir destan. Bu yüzden 16 tane büyük devlet yıktık, devlet kurduk ve son devletimizin adı 12-15.asırlar arasında varlığından söz ettiren Ed-Devleti Türkiye’den gelmektedir, daha çok bilinen ismi ile ‘’Memlükler (Bahriyye, Birinci Memlükler; 1250-1382) ve Burcî Memlükleri (Burciyye, İkinci Memlükler; 1382-1517)’’. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün 10.yıl Nutku’nda ilk kez kullandığı ‘’Ne mutlu Türküm diyene!’’ sözü tam anlamıyla bir çatı oluşturmuş, içeriye girmek isteyen kendini Türk gibi hisseden herkesi çatının koruması altına almıştır. Ne yazık ki günümüzde Türküm dediğimizde duruma daha çok ırksal bakılıyor. Oysa ki Türk Dil Kurumu’nun tanımlaması gereği konu ırksaldan daha çok manevi his meselesidir. Kendini Türk gibi hisseden, Türk milletine hizmet etmekten mutluluk duyan, devletin ve milletin geleceğini kendinden üstün gören herkes Türktür.

   Milliyetçilik konusuna geldiğimizde ülkemizde ve dünyada İtalyanların ve Almanların en çok adlarının geçtiği ‘’faşizm’’ ile yan yan getiriliyor. Hatta bazıları o kadar farklı bir ses tonlaması ile zıplıyorlar ki Türk Milliyetçiliği’ nin 1789 yılında gerçekleşen Fransız İhtilali ile başladığını iddia ediyorlar. Aslında kendileri de bunun iddiadan öteye gitmediğini yalnızca cırtlak bir sesle boş muhalefet yapmak olduğunu gayet iyi biliyorlar. ‘’Milletimizi yücelten, ona büyük hizmetler eden ey büyük insanlar, gelecek nesiller bu anıtı okusunlar ama ebediyen unutulmasınlar. Ey Türk titre ve kendine dön. Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir?’’ diyen Bilge Kağan’dan aldık uyanma emirlerini. ‘’Size öyle bir vatan aldım ki ebediyen sizin olacaktır’’ diyen Sultan Alparslan’ nın emirleri ile vatanımıza sahip çıktık. ‘’Ey Konstantiniye! Ya sen beni aIırsın, ya ben seni aIırım!’’ sözleriyle davamız uğruna her şeyimizle savaş vermemiz gerektiğini öğrendik Fatih Sultan Mehmet Han’dan. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Örnekleri çoğaltmak zor değil. Önemli olan milletimizin varlığının farkına varmak. Avrupa Orta Çağ yaşarken biz millet olarak medeniyetin varlığından söz ettiriyorduk. Onlar milletin manasına bilmedikleri yıllarda biz Türk Milliyetçiliği sayesinde gücümüzün ve adaletin varlığını sürdürüyorduk. Hangi devlete bakarsanız bakın Türk Milliyetçiliğini apaçık göreceksiniz. Bizi ayakta tutan, diri tutan, milletimiz uğruna savaşlar verdiren Türk Milliyetçiliğidir.

   Son olarak bu yazıyı okuyanlardan birkaç isteğim olacak. Bugün 21.yy’ da teknoloji, bilim ve ekonominin güçleri elinde olanlar kendilerine tarih ve gelecek yazmaya çalışmaktadır. Onlara bu fırsatı vermeyelim. Çünkü onlara tarih diye bizi yok etmek, gelecek diye insanlığı yok etmek istemektedirler. Ne milletimizin tarihini yok etmelerine, ne de insanlığın geleceğinin yok olmasına izin vermeliyiz. Bu yüzden çok çok çok çalışmamız gerekmektedir. Daha az uyumalı daha çok çalışmalıyız. Bunu tarihimize ve geleceğimize borçluyuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s