Türk’ün Bayramı: Nevruz(Yeni Gün)

Gün ile gecenin eşlendiği 21 Mart’ta güneş kuzey yarım küreye doğru yol alır. Artık havalar ısınmaya, karlar erimeye başlar. Toprak aylarca tuttuğu nefesini verip çiçekleri ile yeryüzünü boyamaya başlar. Bu nedenler Nevruz yeniden dirilişin bir imgesi olarak bilinir. Nev yeni, ruz gün anlamında kullanılır. Yani Nevruz eşittir, Yenigün

Malesef ki kimi millet yada etnik köken kendilerine Nevruz’u mal etmek için olmayan tarihlerini masallaştırıp anlatır oldular.Onlar çok iyi bilir ki tarih yoktur ki Türk ile şanlanmasın. Destan yoktur ki Türkü anlatmasın. Kahramanlık varsa Türk vardır. Şöyle ki oniki hayvanlı Türk takvimine baktığımızda 21 Mart yıl başı olarak karşımıza çıkıyor. 1 Ocak’ta yıl başına kutlayanlar Türkün yılbaşını ne yazık ki bilmezler. Takvim zamandır. Takvim tarihin çizelgesidir. Bizim takvimimiz de bizim yılbaşımız var. Ayrıca Nevruz Türkler için yeniden dirilişin, kurtuluşun ve mücadelenin simgesi olmuştur. Yani Ergenokon destanıdır. Bu yüzden demir dağları eritip yeniden kurtuluşun adıdır Nevruz.

Her yıl düzenli olarak bir çok Türk devletinden ateşler yakılır, kızgın demirler dövülür. Her yıl büyük Türk birliği için yeniden umutlar doğar. Bilinir ki bir gün gelecek, Börteçine baş olacak. Demirden dağları eritip Yenigün’e koşulacak. Bilinir ki kızgın ateşlerde dövülen demirler Zülfikar’lar yapacak. Çinliye Kürşad olacak her bir yiğit. Yiğitler toy eylecek ateşin başında. O gün Nevruz bayramı Türkün kurtuluşu olacak.

Türk’ün bayramı Nevruz kutlu olsun.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s