Kutadgu Bilig- Akıl Nedir?

-Sormak istediğim bir şey daha var. Şimdi bana aklı tarif et, onun mahiyeti nasıldır, adı nedir? Nasıl bir şeydir, tasvir et. 
-Aklın davranışları doğru, itibarı yüksektir. Daima genç, dinç ve güzel duran bir genç gibidir. Bütün iyiliklere geçit veren odur. Yumuşak huylu ve ağır başlıdır. Bütün canlılara şefkat doludur. El attığı yer hemen düzelir, emrinin ulaştığı yer, hemen uyar. Herkes için sevimlidir, herkes ondan yararlanmak için ona koşarlar. Keskin ve uzak görüşlüdür, adımlarını yavaş atar, yere sağlam basar. Ele aldığı işi ne kadar karmaşık ve bulanık olursa olsun, onun süzgecinden geçer geçmez durulur, bütün düğümler çözülür. İşlere, sağdan, soldan, önden, arkadan bütün yönlerden bakar. Çözüm yolunu ve zamanı iyi bilir. 
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


Kaçana yetişir, uçanı yakalar, kırığı onarır, bozuğu düzeltir. Akıl daima sağdan hareket eder, onun hiç solu yoktur. Doğrudur, dürüsttür; hiçbir hilesi yoktur. Aklın kendine göre belirtileri vardır. Onun varlığı bu belirtilerden anlaşılır. Her şeyden önce tavır ve hareketleri ile ölçülüdür. Aylar ve yıllar geçse bile bu gidişini hiç şaşırmaz. Akıllı, doğrudur; hareketinin temeli doğruluktur. Dili ve sözü yumuşaktır. Akıllı insan yavaş, telaşsız, dayanıklı, sabırlıdır. İşe çok dikkatle bakar ve sükun ile ele alır. Bu haline bakarak, tavır ve hareketlerinden ihtiyar zannedilir, oysa çok gençtir. Kısacası aklın küçüklüğü sevimlidir, ihtiyarlığı yavaş, kendisi yumuşak, alçak gönüllü ve yararlıdır.

(TDV Yayınları, Hazırlayan Yaşar Çağbayır, syf.78-79)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s