Kitap İncelemesi

” Ruh Adam ” 

Yazarı: Hüseyin Nihal Atsız’dır.
İlk basımı: 1972 yılında olan kitabın elimdeki basımı 61.’dir.
Yayın Evi: Ötüken Yayınları’nın yayınladığı kitap toplam 308 sayfadır. 208. sayfasında kitap bitmesi gerekirken, yayın evi son 10 sayfaya kitapta geçen kelimeler için küçük bir sözlük oluşturmuştur.
Anlatıcının Bakış Açısı: İlahi(Tanrısal) bakış açısı ile anlatılıyor.
Kitap İçeriği: Kitap kısa bir Uygur masalı ile başlıyor. Bu masalda, Yüzbaşı Burkay’ın Açığma Kün’e olan aşkını anlatır. Daha sonra kitabı okumaya devam ettikçe bu masalı bir kadının bir erkeğe bir odada okuduğunu anlarız. Okuyan kadını edebiyala arası gayet iyidir, dinleyen adam ise sürekli kadehini doldurup edebiyattan pek hoşlanmayan askeri hayatı daha çok seven bir karaktere sahip olduğu görülmektedir. 
//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Kitaptaki asıl hikaye ikinci bölümde başlıyor. Burada Selim Pusat ana karakter olarak her noktada kendisinden bahsettiriyor. Üç yıl öncesine kadar ordunun iyi bir yüzbaşısı olan Selim Pusat harp tarihine hakimdi. İnsanlarla lüzumsuz yere konuşmayı pek sevmezdi. Selim Pusat’ın sonunu hazırlayan Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa için ‘’ Türk harp tarihinin son büyük simasıdır. ‘’ cümlesi ile ders öğretmeni bir albayla girdiği münakaşa sonucunda ceza alması ile başlamıştı. En yakın arkadaşı Şeref’le birlikte 2 yıl kaldıkları ceza evinden rütbesiz ve mesleksiz çıktılar. Daha sonra arkadaşı ‘’Tiyatro bitti. Beklemeye lüzum görmüyorum.’’ Diye bir not gönderip intihar etti. Bu sürede işten atılan eşi Edebiyat öğretmeni Ayşe ve oğlu Tosun da evde oturmaktan başka bir şey yapmazlar.  3 yıl sonra eski lisesine geri dönen Ayşe öğretmen Güntüllü adındaki kızla tanışıp onun edebiyat sevgisini ve bilgisini öğrenir. Daha sonra Güntüllü sürekli kendi evlerine gelir gider. Selim Pusat hapisten çıkmamış gibi insanlar içine çıkmaz, insanların karikatürden ibaret olduğunu söylerdi. Daha sonra Güntüllü ile tanışıp o kızda ki gizem dikkatini çekmeye başlar. Ara sıra dışarı çıkan Pusat arkadaşı Şeref’in mezarını giderdi. Daha sonra bir gün orada Leyla Mutlak’la tanışır ve hayatı değir. 
Leyla Mutlak ve Selim Pusat arasında devam eden hikaye olağan üstü durumlara girer ve masal gibi bir hal almaya başlar. Aslında hikaye Selim Pusat, Leyla Mutlak, Edebiyat öğretmeni Ayşe Pusat ve Güntüllü arasında sürekli devam etmektedir. 
Hikaye sonunda gözünü hastanede açan Pusat, kalkıp Prenses Leyla Mutlağ’ın evine gider ve bulamaz. Ayşe öğretmen eve gelip Pusat’ı evde bulamayınca oğluna sorar , sonra duvardaki resim de Pusat’ın yok olduğunu görür. 
Uygur  masalı ile başlayan kitap yine Uygur masalı ile biter.
Kitabın Arka Kapağındaki Yazı: Ruh Adam, pek alışa gelmemiş bir romandır. Müellifin tarihi romanlarını okumuş olanlar, tarihi bir roman gibi başlayan bu eserin öyle olmadığını görecek, sayfalar ilerledikçe kendilerini aşırı bir sembolizmin içinde bulacaklardır. 
Bu tarih çeşnisininde yer aldığı roman, yaşamın gayesini yalnızca askerlikte bulan bir subayın hayatıdır. Tabiat üstü olaylarla anlatılan bir hayat hikayesinin dikkatle bakıldığı zaman, gerçeklerin semboller çevrelenmiş ifadesinden başka bir şey olmadığı görülecektir. 
Ruh Adam, kendi nefsi ile mücadele eden bir insanın macerasıdır. Edeb-i ruhi tahlilini yapanlar, eserin hakikaten bir roman mı yoksa yaşanmış bir hayat mı olduğunu kestirmekte bir hayli tereddüde düşeceklerdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s