İlk Adım ”Okumak”

Zaman o kadar kötü ki hastalığın adını koymak kadar tedavisini bulmak da o kadar zor. Dış ülkelerle olan sorunlarımız bir türlü bitmez oldu. Türkiye tam olarak bir o yana bir bu yana dönüp durdu. Dünya haritasını karşımıza alıp düşünmeye başladığımızda doğumuzdan batımızdan, kuzeyimizden güneyimizden gelen sıkıntıların bir türlü bizi rahat bırakmadığını görüyoruz. Dışarıda ki ülkelerin bire bir diplomatik olarak bizleri sorunlara düşürdüğü yetmezmiş gibi bir de içerimizde bunların gayri meşru çocukları ile uğraşmak zorunda kalıyoruz. Kimi zaman pkk, kimi zaman dhkp-c… Her türlü terör örgütüyle kaleyi içten feth etmeye çalışıyorlar.
Bu kadar sorunların arasında bir de kendimizi eleştirmeyi köşede unuttuk. Ve o köşede ki sorunlar o kadar büyüdü ki bizi biz olmaktan alı koydu. Artık kendimizi eleştirmek şu yana dursun mükemmel olduğumuza inanıyoruz.
Sorunlar genel anlamıyla belli peki o zaman nereden başlamalıyız?
Başlangıç yapabilmemiz için önce inanmamız gerekiyor. O klasik ‘’inanmak başarmanın yarısıdır’’ cümlesi tam olarak ihtiyacımız olan merhem. Bunun için kendimize dönmemiz gerekiyor. Asırlar öncesinden Bilge Kağan demişti ki ;
“Ey Türk; üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir. Titre ve kendine dön!”
İnanmaya başladıktan sonra bir an önce yapmamız gereken kendimizi kitap okumaya alıştırmalıyız. Hikaye, roman, deneme, makale, tarih, siyaset, dini vs. her türden ,her fikirden kitap okumalıyız. 

Yüce Allah bize Kur-an’ı Kerim’de ilk ‘’OKU!’’ emrini vermemiş miydi?
Maalesef ki kullandığımız neredeyse her teknolojik alet gayri milli durumda. Milli üretim ve bunu dünya pazarına sunamadıkça ekonomik anlamda gelişmemiz imkansız kadar zor. Ekonomi bizim kurtuluş yolumuz değil belki ama kurtuluşa götürecek yol olduğu kesin. 
Yoldan geçen 10 kişiye sorsak savaş çıktığı an da 9’u hatta 10’u bir an bile düşünmeden savaşa gideceğini söyler. Evet Türk milletinin en büyük özelliği askeri yapılanması ve savaşçı özelliğidir ama maalesef ki artık kılıçla kalkanla savaş devri kapandı. 21. Yüzyıl artık teknolojik savaşın başladığı ve her gün daha ileri seviyeye gittiği bir dönem. Eğer biz Türkler olarak gece gündüz çalışıp bilimde ilerleyemezsek milletimiz ve memleketimiz için gelecek yüzyılların senaryosu pek de iç açıcı olmayacak. 
Atatürk’ün umudu Türk gençliği artık kendisine gelmeli, üzerinde ki uyku halini atmalı ve bir an önce çalışmaya başlamalıdır. 
Türk milletinin her ferdi kendi alanında en iyi olmalı, bunun için de en çok okumalı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s